Tofifest

Zgłoś swój film

Newsletter

Eastern-Central Drift
Dziś rozpoczęła się druga edycja międzynarodowego Forum Festiwali Filmowych „Eastern-Central Drift” Więcej »

Z Brazylii do TVP Bydgoszcz
Nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny Ryszarda Kruka „Taksówkarz” zostanie pokazany w niedzielę, Więcej »

Tofifest na antenie TVP
Filmowe Wydarzenie roku 2009 otwiera obecność festiwalu Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

O Toruniu

Miasto, w którym odbywa się od początku swego istnienia festiwal Tofifest to wyjątkowy, niesamowity konglomerat średniowiecznego gotyku i rewolucyjnych myśli. Obok unikalnej gotyckiej Starówki, najlepiej zachowanej w Polsce [obok Krakowa] i wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO, posiada też XIX wieczną dzielnicę - Przedmieście Bydgoskie. To miejsce pełne wybuchowej mikstury, tworzonej  przez ludzi tam zamieszkujących [artystów, aktywistów]. po domy z pruskiego mury i wreszcie  dziki park w stylu angielskim, zimą mroczny i przerażający, latem duszny, wilgotny i okazały.

To właśnie w tym mieście narodziło się wiele postaci, dzięki którym świat się zmienił, poszedł naprzód, mimo że nieco pod prąd i na przekór.

Tutaj urodził się człowiek, który wedle przysłowia "Wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię" - Mikołaj Kopernik. Trochę stało się to tradycją. Tutaj urodził się też budowniczy pierwszego telegrafu Thomas Soemmering, kodyfikator języka polskiego Samuel Bogumił Linde, budowniczy większości holenderskich fortyfikacji z XVII wieku Adam Freytag oraz wujek Chopina i odkrywca różnic w szkieletach kobiet oraz mężczyzn Fryderyk Skarbek.

Toruń — miasto  filmowe

Stąd pochodzi aktor, który przewrócił myślenie o mężczyźnie w polskim kinie — Bogusław Linda i aktorka, która była „polską Marleną Dietrich” — Helena Grossówna i jeden z najwybitniejszych polskich krytyków filmowych, zwany ambasadorem polskiego kina Bolesław Michałek urodził się w Toruniu. W Toruniu zrealizowane były jedne z najważniejszych polskich filmów m.in.  debiut Filipa Bajona „Aria dla atlety”, kultowy „Rejs” Marka Piwowarskiego, czy „Prawo i Pięść” nominowanego do Oscara Jerzego Hoffmana (za film „Potop”) zwany później „polskim westernem”.

Z Torunia i sąsiedniej Bydgoszczy wywodzą się takie osoby świata filmu jak aktorki — Pola Negri, Grażyna Szapołowska, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Koroniewska, reżyserzy — Kazimierz Karabasz, Maciej Cuske, Marcin Sauter i młode pokolenie — Rafał Kapeliński, Tomasz Matuszczak, Tomasz Szafrański, Mikołaj Walenczykowski, Krzysztof Nowicki. Ich ślady możecie znaleźć podróżując w przerwach projekcji Tofifest po tym starym, młodym duchem mieście.

Toruń określany jest mianem polskiego Oxfordu, ze względu na ponad 40 000 studentów studiujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Mapę kulturalną miasta wzbogacają liczne instytucje, kluby i organizacje budujące żywą tkankę  miasta. Jedną z ważniejszych instytucji miasta jest Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, które koncentruje się na prezentacji międzynarodowej sztuki współczesnej. W CSW mieści się Kino Centrum z artystycznym repertuarem oraz Pokój z kuchnią, wielofunkcyjna przestrzeń warsztatowa zaprojektowana przez znanego designera Tomka Rygalika.

Teatr im.Willama Horzyca, Teatr Lalkowy Baj Pomorski, Dwór Artusa czy klub Od Nowa to miejsca strategiczne dla każdego kulturalnego zjadacza chleba. Dynamiczne zaplecze alternatywnego zderzenia kultury z rzeczywistością buduje „turkusowy” klub eNeRde, będący klubem Festiwalu, a wokół którego działają najciekawsi toruńscy artyści.

I nieco z historii…

W  Europie owładniętej szałem kontrreformacji i płonących stosów, w 1645 roku w Toruniu zebrało się Coloquium Charitativum. Dysputa protestantów i katolików na temat tego jak by tu te religie zbliżyć... W tym mieście znajdziesz korzenie wielu idei. To miasto nigdy się nudzi… i nie śpi spokojnie.

Przyjedź, sprawdź.













Artykuły sponsorowane:

broń palna długa | broń palna krótka | optyka myśliwska | ogłoszenia sprzedaży broni palnej