Eastern-Central Drift
Dziś rozpoczęła się druga edycja międzynarodowego Forum Festiwali Filmowych „Eastern-Central Drift” Więcej »
Z Brazylii do TVP Bydgoszcz
Nagradzany w Brazylii, na Łotwie i w Polsce film dokumentalny Ryszarda Kruka „Taksówkarz” zostanie pokazany w niedzielę, Więcej »
Tofifest na antenie TVP
Filmowe Wydarzenie roku 2009 otwiera obecność festiwalu Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Więcej »
Konkurs Polski — blok 4
Pomału / Slowly / Tomasz Wolski / 2010 Polska / 30 min
Jeden dzień z życia małego gospodarstwa w Beskidzie Niskim. Czas się tu zatrzymał. Nie ma pośpiechu, nerwówki, kłótni. Codzienność trzech bohaterów filmu – mężczyzn reprezentujących trzy pokolenia – podporządkowana jest rutynowym czynnościom, te zaś rytmowi natury. A jedynym znakiem, że rzecz dzieje się współcześnie, jest noszona przez jednego z bohaterów sprana koszulka sieci Hard Rock Cafe, zaskakująca w tym otoczeniu. W końcu bohaterowie „Pomału" żyją zupełnie poza jakąkolwiek „siecią”.
Tomasz Wolski urodzony w 1977 roku. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyser filmów dokumentalnych i montażysta.
Nie dotykając ziemi / Arkadiusz Biedrzycki / 2010 Polska / 17 min
Młody, zorientowany na błyskawiczną karierę polityk w drodze na audycję radiową potrąca śmiertelnie człowieka. Pierwsza, nieprzemyślana decyzja staje się początkiem lawiny mikrozdarzeń, nad którymi bohatera przestaje mieć kontrolę. Historia o wszędobylskim sumieniu.
Arkadiusz Biedrzycki urodzony w 1980 roku. Student reżyserii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem filmów dokumentalnych powstałych we współpracy z Telewizją Polską. Jego etiuda "Pick up" brała udział w międzynarodowym konkursie filmów studenckich Camerimage 2009. W 2009 w ramach programu Stowarzyszenia Filmowców Polskich "Pierwszy dokument" zrealizował film, p.t. "Krajobraz nizinny z kołyską", będący jego oficjalnym debiutem. Recenzent filmowy, scenarzysta.
Plama / The Stain / Igor Chojna / 2010 / 16 min.
Irena jadąc do pracy powoduje niegroźny wypadek. To niefortunne zdarzenie może zmienić nie tylko ten dzień, ale też jej dalsze życie.
Igor Chojna urodził się w 1978 roku. Studiował reżyserię i fotografię oraz historię i nauki polityczne na Uniwersytecie w Toronto. Zrealizował kilka fabularnych filmów krótkometrażowych jak "Julia" (2007), "Przez szybę" (2009) i "Unwillingness" (2009) oraz dwa dokumentalne: "Tylu nas było" (2006) i "Seans w kinie Tatry".
Millhaven / Bartosz Kulas / 2010 Polska / 7 min
Film przedstawia makabryczną, momentami nieco surrealistyczną historię nastoletniej Loretty, którą szarość życia w prowincjonalnym i bezbarwnym miasteczku Millhaven zainspirowała do morderczego tańca. Inspiracją i osią narracyjną animacji Bartka Kulasa jest psychodeliczna ballada "The Curse of Millhaven" Nicka Cave’a, tutaj w hipnotyzującym wykonaniu Katarzyny Groniec.
Bartosz Kulas urodził się w 1980 roku. Absolwent ASP w Krakowie. Kręci filmy krótkometrażowe, wideoklipy. Robi scenografie teatralne. Jest reżyserem, designerem, scenarzystą. Zdobywca wielu nagród na festiwalach niezależnych, festiwalach animacji i sztuk komputerowych.
Smolarze / Charcoal Burners / Piotr Złotorowicz / 2010 Polska / 15 min
Marek i Janina każdego lata pracują w Bieszczadach, jako wypalacze węgla drzewnego. Daleko od cywilizacji w środku gór żyją zgodnie z rytmem wyznaczanym przez przyrodę. Towarzyszymy bohaterom od świtu do zmierzchu, obserwujemy niespieszne przemijanie czasu. Całość składa się w opowieść o ludziach, którzy wybrali proste życie.
Piotr Złotorowicz urodził się w 1982 roku. Jest absolwentem Automatyki i Robotyki na Politechnice Szczecińskiej. W czasie studiów na Politechnice kręcił swoje pierwsze niezależne filmy. Od 2006 roku studiuje na Wydziale Reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. ,,Smolarze" to jego debiut dokumentalny.
Przyrzeczona / Little Bridge / Lesław Dobrucki / 2010 Polska / 14 min
,,Przyrzeczona" Lesława Dobruckiego porusza problem wszechobecnej domowej przemocy wobec kobiet, która pozostaje tematem tabu w tureckim społeczeństwie. Młoda Turczynka została wysłana do Niemiec i wydana za mąż, kiedy miała 13 lat. Niedługo potem zaczęła się jej gehenna: bicie i maltretowanie na różne sposoby. Po kilku latach dziewczynie udało się uciec. Do dziś musi się ukrywać przed rodziną męża, dla której jej ucieczka jest plamą na honorze. Czy po wszystkim, co przeszła, uda się jej poskładać poszarpane fragmenty rzeczywistości w nową całość?
Lesław Dobrucki urodził się 1969 roku. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2007 ukończył Kurs Dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej A. Wajdy, w ramach którego zrealizował film ,,Kilka mniejszych wygranych" oraz ,,Ekipa", którego jest współtwórcą. Reżyseruje filmy animowane, dokumentalne, paradokumentalne i reklamowe.